poniedziałek, 1 czerwca 2015

Jak drzewa przygotowują się na przetrwanie zimy?


Nieraz zauważyliście pewnie, że drzewo zrzuca na zimę liście. Co to im daje? Otóż w czasie zimy światła jest za mało, aby mogły przeprowadzać fotosyntezę. Chlorofil zanika, a miedzy gałązką a liściem tworzy się przegroda, przez co liść usycha i spada. Dzięki temu woda z drzewa nie paruje, a magazynowane w tkankach cukry i tłuszcze pozwalają mu przetrwać.
                                             

Zdjęcie jabłoni zimą

Jabłoń jesienią

Jesienią liście drzew zmieniają kolor. Stają się żółte, pomarańczowe, brązowe. Nadają krajobrazowi uroku, a następnie opadają. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż kiedy słońca jest coraz mniej chlorofil rozkłada się, a rośliny wodę i składniki odżywcze transportują z liści do łodyg. Wtedy zaczynają się ujawniać barwniki: karoteny (pomarańcz) i ksantofile (żółty), które na skutek połączenia z kwasami tłuszczowymi dają kolory.

Jesienią liście stają się uciążliwym balastem, więc drzewo chce się ich pozbyć. Z tego powodu u styku ogonka liścia powstaje specjalna warstwa komórek, która odcina dopływ substancji odżywczych do niego. Liść staje się kruchy i wystarcza niewielki wiatr, aby opadł.

Jabłoń wiosną

Wiosną cała przyroda budzi się do życia. Jak drzewa funkcjonują w tej porze roku?

Wiosną drzewom stopniowo wyrastają liście, które powstały rok wcześniej, latem. Dzięki temu roślina może przeprowadzać proces fotosyntezy - gwarantuje powstanie energii.

O tej porze roku zaczyna się okres wegetacyjny wielu polskich roślin. Wtedy mogą się rozwijać ze względu na odpowiednią temperaturę, w drzewie zachodzą intensywne procesy rozwojowe.
To także czas okresu wegetacji, czyli wzrostu rośliny.

Wiosna to intensywny czas dla sadowników. Należy przycinać, opryskiwać drzewa oraz przygotować się do ich kwitnienia.

Jabłoń latem

Po wiośnie, zielonej, pięknej, okraszonej dużą ilością kwiatów następuje lato. Dobre nasłonecznienie, letnie burze i wysoka temperatura stwarzają świetne warunki do rozwoju naszej jabłoni. Na koniec lata wytwarzają się owoce, które symbolizują koniec lata i rychły początek jesieni.





Lato jest okresem, w którym drzewo ma bardzo dużą możliwość do przeprowadzania fotosyntezy. składa się na to kilka czynników między innymi duża ilość promieni słonecznych niezbędnych do tego procesu. Energia, która jak wiemy jest produktem fotosyntezy, zostaje w większości spożytkowana na przemianę okwiatu w owoc.  






Piękne, zdrowe jabłonie to gwarancja udanych plonów w okresie jesiennym. Lato to czas, w którym warto dokonać cięć młodych pędów tych drzewek. Drzewa, zaraz po wiosennym przycinaniu, wytworzyły masę nowych, pionowych odrostów zwanych wilkami. Pędy te pozostawione same sobie szybko powodują zagęszczeni korony, konsekwencją czego jest jej zacienienie. Dodatkowo młode pędy pochłaniają masę substancji odżywczych, co nie pozostaje bez wpływu na wielkość i wybarwienie owoców.





Roczny przyrost drewna w Polsce nie jest równomierny, gdyż sezon wegetacyjny nie trwa przez cały rok, zaś mając dwa okresy wegetacyjne w roku - drewno składa się z dwóch rodzajów słojów: jasnego i ciemnego. Słój jasny powstaje wczesną wiosną. Słój ciemny powstaje późnym latem.